Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65, 66  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6890
Reputatie : 9376
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 25 Sept 2014, 17:39

Nu se pot da bilete fara loc? Daca te duci in ultimul moment e fix problema ta, nu a lor.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14680
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18466
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 25 Sept 2014, 17:56

AlexD a scris:
Pai poate ca nu am bani de cls 1 si e ultimul tren din zi, atunci ce fac? Mai bine dau 30lei la nas si oricum stau la clasa 1 nu?

Ceva de genu sau alta varianta duba/autocar (daca exista) . Se da bilet fara loc la clasa 2 si stai in picioare .

Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14576
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 17201
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 25 Sept 2014, 18:10

Numărul de bilete fără loc e și el limitat.

Capsuneanu

Numarul mesajelor : 212
Reputatie : 2460
Data de inscriere : 28/05/2012

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 25 Sept 2014, 18:26

Ultimele trei dati cand am calatorit de fiecare data a venit si supra-controlul.
Cred ca varianta mersului cu nasu' devine usor-usor istorie pe ruta asta.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6374
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 25 Sept 2014, 18:34

Era un exercitiu de imaginatie Smile , nu am mers in viata mea cu nasul, mereu am avut bilet, macar cu lucrul asta sa ma mandresc decat zeci de mii de km pe calea ferata facuti din banii parintilor.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

Numarul mesajelor : 7989
Reputatie : 13188
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 02 Oct 2014, 18:00

Se lucreaza de zor la podul vechi peste Bratul Borcea, s-a nivelat terenul dinspre Fetesti, s-au adus traverse, pietris, alti muncitori verifica niturile , deci s-ar putea ca foarte curand sa mergem cu trenul spre litoral pe vechiul pod.
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 5407
Reputatie : 8491
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 02 Oct 2014, 22:59

Din decembrie cand intra in vigoare noul mers.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2130
Reputatie : 5366
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 02 Oct 2014, 23:11

COSTACHE MIHAIL a scris:
Se lucreaza de zor la podul vechi peste Bratul Borcea, s-a nivelat terenul dinspre Fetesti, s-au adus traverse, pietris, alti muncitori verifica niturile , deci s-ar putea ca foarte curand sa mergem cu trenul spre litoral pe vechiul pod.

Cred ca o sa dureze putin mai mult pentru ca in mod normal ar trebui sablata si revopsita toata suprastructura, operatiune care necesita timp plus complicatii cu corturi de protectie. In plus, mai mult ca sigur ca va fi nevoie sa inlocuiasca si elemente de rezistenta. Oricum, abia astept sa fac primul drum pe podurile vechi. (S-ar putea sa nu fie chiar primul dar oricum eram prea mic sa imi amintesc daca am trecut vreodata pe acolo).
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

Numarul mesajelor : 7989
Reputatie : 13188
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Vin 03 Oct 2014, 15:06

O sa se circule pe ambele poduri vechi in acelasi timp?? Pe podul vechi peste Dunare nu se fac nici un fel de reparatii!
Sus In jos
feroviar

Numarul mesajelor : 14
Reputatie : 1516
Data de inscriere : 11/06/2014

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Sam 04 Oct 2014, 11:40

Tablierul podului peste Bratul Borcea a fost reconstruit dupa Primul Razboi Mondial, asadar e posibil sa fie in stare mai buna decat cel a podului de la Cerna Voda. Viaductele si picioarele podului sunt insa cele de la inaugurarea din 1895.
La podul Carol I cred ca s-ar impune chiar o restaurare incluzand aici si reamplasarea efigiilor Regelui Carol I si al Reginei Elisabeta dar si stema Romaniei cu acvila incoronata: http://art-historia.blogspot.ro/2012/01/o-serie-extraordinara-provenind-din.html.
Ce ma mira la podurile noi, construite in anii 80, este faptul ca au fost proiectate pentru o viteza de circulatie a trenurilor de doar 80 de km/h, iar o crestere a vitezei nu este prevazuta. Bun, curba din apropierea podului de la Cerna Voda este destul de stransa insa cea de la podul peste Bratul Borcea cred ca ar premite circulatia trenurilor chiar cu 120 de km/h.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4680
Localizare : Braila
Reputatie : 8186
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Lun 06 Oct 2014, 22:58

Mersul trenurilor valabil in perioada 15.09 - 13.12.2014

Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2433
Varsta : 36
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 5128
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Mar 07 Oct 2014, 23:45

Inca sper ca de la noul mers al trenurilor sa fie legaturi CATRE si DE LA trenurile IR catre Slobozia, Caralasi, Tandarei, Tulcea, Mangalia in cel mult 30 minute de la sosirea trenurilor IR de pe acesta magistrala in garile Ciulnita, Fetesti, Medgidia, Constanta dar si retur.

Deasemenea aceste trenuri sunt printre putinele din ROMANIA care NU mai au intarzieri in prezent cand sosesc la destinatie, dar isi merita tarifele mai ales cele cu anticipatie.
Sus In jos
alex.barac.5

Numarul mesajelor : 324
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Reputatie : 2212
Data de inscriere : 21/05/2013

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Joi 09 Oct 2014, 09:46

razvan - trenuri a scris:
Inca sper ca de la noul mers al trenurilor sa fie legaturi CATRE si DE LA trenurile IR catre Slobozia, Caralasi, Tandarei, Tulcea, Mangalia in cel mult 30 minute de la sosirea trenurilor IR de pe acesta magistrala in garile Ciulnita, Fetesti, Medgidia, Constanta dar si retur.

Deasemenea aceste trenuri sunt printre putinele din ROMANIA care NU mai au intarzieri in prezent cand sosesc la destinatie, dar isi merita tarifele mai ales cele cu anticipatie.

Acuma cu intarzierile e discutabil. Ma gandesc ca nu te referi la 2-3 minute intarziere. Iar cele care vin cu zecile de minute probabil circula pe M200/M300 unde se fac lucrari la linie, si sunt normale in conditiile date.
Sus In jos
alexmorph3us

Numarul mesajelor : 348
Reputatie : 3288
Data de inscriere : 13/07/2010

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Mar 18 Noi 2014, 18:03

Care este stadiul reparatiilor la podurile dunarene?
Sus In jos
Capsuneanu

Numarul mesajelor : 212
Reputatie : 2460
Data de inscriere : 28/05/2012

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   Vin 21 Noi 2014, 11:36

Am trecut acum doua saptamani cu masina si se lucra la pod la Fetesti respectiv terasament intre Ram Borcea si pod.
Am vazut cativa muncitori razleti si pe podul de la Cernavoda. Tind mai degraba sa cred ca erau in recunoastere.
Mai sus vorbesc de complexul de poduri Saligny, nu de cele ceausiste.

Iar 14 din 410 la regio nu mi se pare tocmai rau. Acum 10 ani daca aveai bilet mai ca te scuipau calatorii din personal.

http://www.cugetliber.ro/stiri-eveniment-controale-in-trenuri-sute-de-pasageri-luati-la-puricat-238500?utm_source=cugetliber&utm_medium=site&utm_content=sectiune-Eveniment&utm_campaign=Articole%20sectiune%20Eveniment

Citat :
CFR Călători a organizat, ieri dimineață, un control în colaborare cu Poliția Transporturi Feroviare (TF). Acțiunea a vizat depistarea călătorilor fără bilet, dar și evaluarea modului în care personalul de tren își îndeplinește atribuțiile de ser-viciu. Echipele de supra-control, împreună cu angajații Poliției TF au solicitat celor aproximativ 410 de pasageri din trenurile R 8691 de la Medgidia la Constanța și R 8030 de la Constanța la Medgidia prezentarea legitimațiilor de călătorie. În urma controlului, personalul feroviar

a eliberat 14 bilete cu suprataxă pentru pasagerii care călătoreau în ilegalitate. Prin asemenea acțiuni, care sunt derulate permanent pe cele mai solicitate rute ale companiei, CFR Călători are ca obiectiv îmbunătățirea calității serviciului public de transport feroviar de călători din România.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia   

Sus In jos

M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
Sus 
Pagina 63 din 66Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65, 66  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Bonsai inflorit

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 800-
Mergi direct la: