Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Discutii libere pe seama liniei M800

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 35 ... 65, 66, 67
AutorMesaj
DPS

Numarul mesajelor : 2100
Reputatie : 5215
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800    Lun 24 Mar 2014, 23:02

Intre Lehliu si Fetesti e aliniament si palier, acolo cred ca se pot atinge viteze chiar mai mari
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 4485
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800    Lun 24 Mar 2014, 23:20

Dragos a scris:
Intre Lehliu si Fetesti e aliniament si palier, acolo cred ca se pot atinge viteze chiar mai mari

Posibil, dar nu in conditii de siguranta, deci nu in regim comercial. Eu stiu ca sunt curbe rectificate pentru a duce minim 200km/h iar viteza de proiectare a liniei, pentru ca aia conteaza, este tot de maximum 200 km/h. Deci M800 nu este CMK.

Sus In jos
brutusel

Numarul mesajelor : 251
Reputatie : 2896
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800    Lun 24 Mar 2014, 23:28

baiazid.

ce e tunelul obor-nord ca n-am auzit de el?
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800    Lun 24 Mar 2014, 23:36

brutusel a scris:
baiazid.

ce e tunelul obor-nord ca n-am auzit de el?

Acum cand vorbim ? O fantasmagorie ... Este un poiect, pe langa alte tuneluri, menit sa transforme Gara de Nord intr-una de trecere si nod care conecteaza coridorul IV cu IX, si implicit linia de mare viteza Bucuresti-Constanta, cu altele gen Bucuresti-Craiova, Bucuresti-Giurgiu sau Bucuresti-Brasov-Sibiu-Timisoara.

Pe romaneste o investitie foarte mare care va scurta atat timpul de deplasare al trenurilor cat si timpul de asteptare al calatorilor.

Aici http://www.conferinte.clubferoviar.ro/infrastructure_development/wp-content/uploads/2011/09/ManeaClubFeroviarFebruarie2013.pdf ai o schita la pagina 22.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14744
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 17433
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800    Lun 24 Mar 2014, 23:58

baiazid a scris:
Acum cand vorbim ? O fantasmagorie ... Este un poiect, pe langa alte tuneluri, menit sa transforme Gara de Nord intr-una de trecere si nod care conecteaza coridorul IV cu IX, si implicit linia de mare viteza Bucuresti-Constanta, cu altele gen Bucuresti-Craiova, Bucuresti-Giurgiu sau Bucuresti-Brasov-Sibiu-Timisoara.
... pentru care există o înțelegere cu guvernul din Belgia. Replica JASPERS la auzul veștii: ,,Does Belgium have a government?"  Laughing 
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800    Mar 25 Mar 2014, 00:09

Dr2005 a scris:
pentru care există o înțelegere cu guvernul din Belgia. Replica JASPERS la auzul veștii: ,,Does Belgium have a government?"  Laughing 

http://www.dcnews.ro/cum-s-descurcat-belgia-589-de-zile-fara-guvern_435523.html  Laughing 

In Romania un om de afaceri strain in cazul in care este agatat de vreun consilier sau primar scrie pe siteul lui ca a intrat intrun agreement cu statul roman.  Cool 

La fel cred ca a procedat si statul roman atunci cand a intrat in legatura cu afaceristul belgian.  Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Discutii libere pe seama liniei M800    

Sus In jos

Discutii libere pe seama liniei M800
Sus 
Pagina 67 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 35 ... 65, 66, 67

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 800-
Mergi direct la: