Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Anulari si modificarea mersului de tren

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Urmatorul
AutorMesaj
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1294
Varsta : 28
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 4832
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 28 Mar 2018, 01:23

Adirmvl a scris:
Cu tine nu poate discuta omul cu argumente. Te-ai dus tare de tot si n-ai nici o intentie sa te opresti.

A uitat ca pana de curand striga sus si tare ca lumea mai merge si pe bucati gen Rm Valcea-Blaj etc, nu doar Rm. Valcea-Cluj si milita pentru trenuri directe care sa taie tara in lung si in lat (chiar si fara calatori, doar pentru ca ASA TREBUIE) si tragea apa peste CFR mai des decat trage apa la propria toaleta.

Pana una alta, legat de acest tren, sa speram ca vor reveni la sentimente mai bune. Si IR 1743 a fost anulat pe distanta Satu Mare-Baia Mare in anumite zile ale saptamanii mai demult, dar acum circula pe toata distanta (Timisoara-Baia Mare), in fiecare zi.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 6556
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 8116
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 28 Mar 2018, 20:11

In atentia pasionatilor care s-au revoltat de ce nu circula toate trenurile in 07/08 si 08 aprilie !!

Astia mici care plangeti pe grupuri si pe forumuri ca nu circula toate trenurile in ziua de Paste. Vedeti ca in UK trenurile nu circula goale pentru subventie si ca sa faca angajatii ore cum se intampla in Romania. In ziua de Paste 01.04 ( Pastele la catolici ) nu circula niciun tren pe cea mai importanta magistrala din Anglia si aici vorbim de cateva sute de trenuri intr-o zi nu de cateva zeci in toata tara ca la CFR Calatori. Daca va mai zic ca sunt lucrari la infrastructura in ajunul Invierii si ziua de Paste le puteti duce ? Romanii de la infra abia muncesc de L-V 6 ore pe zi, in ziua de Paste nici dublu daca ar fi platiti nu ar veni la munca iar in UK astia muncesc cand altii se distreaza si nu se mai vaita nimeni. Sa va fie rusine tuturor care vroiati ca in noaptea de Inviere si Ziua de paste sa circule toate trenurile goale doar pentru ca sa aveti ce poza/filma sau studenti sa mai dea o tura gratis. Pasionatii de trenuri din Romania sunt un fel de n-ar mai fi, nu mai e nimeni ca ei, toti sunt destepti si experti toti s-au nascut in gara toti sunt cineva in lumea lor dar in realitate nici nu existati. Nu va mai ajunge week-end-urile, vacantele si toata vara ce urmeaza vreti sa aveti zeci de trenuri si in ziua de Paste, macar de v-ati plati biletele si nu sa vi le plateasca statul din banii la cei care muncesc si platesc taxe.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2604
Reputatie : 5374
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 28 Mar 2018, 23:20

Am calatorit nu odata cu bilet platit in zile de sarbatoare. Si un serviciu trebuie sa fie disponibil mereu, nu doar cand considera unii. Nu sunt pasionat de trenuri ci de calatorii. Apoi daca tot se poate de sarbatori fara trenuri de ce nu s-ar putea mai mereu cu trenuri mai putine? Calatori oricum multe trenuri nu au nicicand. Mai au rost trenurile?

Cine zice ca nu ai de ce sa calatoresti de sarbatori uite un exemplu, un bilet (intreg apropo) pe ruta Bucuresti-Busteni(sau Sinaia) costa 18,3 lei, poate si mai ieftin cu diverse reduceri comerciale, deci sa zicem 35-40 lei dus-intors, cazarea daca trebuie sa stai acolo o noapte costa mult mai mult in zi de sarbatoare. Pentru Ploiesteni diferenta de pret e si mai mare.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 11:30

Aproape fiecare Craciun si Paste din 2007 incoace m-au prins pe drumuri spre Targoviste sau Pietrosita via Sinaia, am vazut cu ochii mei cat de pline sunt dubele, autocarele si trenurile. Dar de Craciun in 2015 am luat si prima teapa cand nu a circulat in 25 primul autocar Brasov-Sinaia-Pietrosita-Targoviste nu cred ca va imaginati ce inseamna sa stai de la 05:55 ( 3023 in Sinaia ) pana la ora 10:30, 4h35' in ger. Anularile sunt facute cu cap nu toate dar majoritatea sunt cu cap.

La anul va fi mai distractiv ca Pastele pica pe 28 aprilie si e legat si de 1 mai o sa fie o vacanta foarte frumoasa pentru elevi si studenti dar foarte dificila pentru CFR Calatori ca are de suplimentat spre Moldova, munte si Litoral.
Sus In jos
laurentzu

Numarul mesajelor : 419
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Reputatie : 1258
Data de inscriere : 08/06/2016

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 13:21

Anul trecut pe 2 ianuarie m-a prins in 1832. La fel si a doua zi de Paste. Era foarte aglomerat, probabil 100% grad de ocupare dupa Suceava spre Iasi. Dar in acelasi timp cat l-am asteptat in Veresti au trecut cateva personale goale. Katalyn are dreptate, trebuie scoase unele trenuri, dar in acelasi timp trebuie pastrate sau chiar suplimentate altele.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4724
Localizare : Braila
Reputatie : 8293
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 14:47

Pai era plin 1832 deoarece este tarifat regio, adica se merge in mare viteza la pret de mocangeala. Din cauza asta erau celelalte regiouri goale... Very Happy
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 15:00

laurentzu a scris:
Anul trecut pe 2 ianuarie m-a prins in 1832. La fel si a foua zi de Paste. Era foarte aglomerat, probabil 100% grad de ocupare dupa Suceava spre Iasi. Dar in acelasi timp cat l-am asteptat in Veresti au trecut cateva personale goale. Katalyn are dreptate, trebuie scoase unele trenuri, dar in acelasi timp trebuie pastrate sau chiar suplimentate altele.

2 ianuarie 2017 a picat lunea, era dupa Anul Nou chiar daca elevii si studenti au fost in vacanta pentru cei care muncesc era finalul mini-vacantei de Anul Nou de aia era trenul ala plin.
Sus In jos
laurentzu

Numarul mesajelor : 419
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Reputatie : 1258
Data de inscriere : 08/06/2016

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 16:12

IonutCFR2009 a scris:
Pai era plin 1832 deoarece este tarifat regio, adica se merge in mare viteza la pret de mocangeala. Din cauza asta erau celelalte regiouri goale... Very Happy

Nu mai retin daca atunci era deja tarif Regio. Am impresia ca nu. Mai degraba as pune pe seama a ce spune Katalyn ca multa lume a doua zi incepea lucru.
Dar oricum cred ca pe 1 ianuarie cam bate vantu pe majoritatea rutelor.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 16:24

Katalyn a scris:
Aproape fiecare Craciun si Paste din 2007 incoace m-au prins pe drumuri spre Targoviste sau Pietrosita via Sinaia, am vazut cu ochii mei cat de pline sunt dubele, autocarele si trenurile. Dar de Craciun in 2015 am luat si prima teapa cand nu a circulat in 25 primul autocar Brasov-Sinaia-Pietrosita-Targoviste nu cred ca va imaginati ce inseamna sa stai de la 05:55 ( 3023 in Sinaia ) pana la ora 10:30, 4h35' in ger. Anularile sunt facute cu cap nu toate dar majoritatea sunt cu cap.
Deci pe propria ta piele ai vazut ,,ce bine e” sa fie anulate trenuri pe motiv de sarbatoare, insa totusi sustii ideea? Stiu ca sunt neprofitabile, insa in viata si pentru o firma nu totul e profitabil, unele lucruri mai le fac si pentru imagine/fidelizare. Tu esti pasionat, altu insa in urma incidentului ala ar fi urat pana la moarte cfr-ul, ar fi evitat orice calatorie in viitor cu trenul si ar fi zis si tuturor prietenilor sa nu circule cu trenul ca el uite ce a patit. Rezulta astfel mai multe pierderi decat daca ar circula cam goale niste trenuri 3-4 zile/an.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 902
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3248
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 19:14

Se anulează acolo câteva trenuri, nu toate. Pierdem esenta, batem câmpii aiurea. Optiuni tot vor exista. Daca pana și la Tulcea se plimba Desiro in ziua de Pasti...
Iar Lunei ar fi cazul să-i bage cineva o șosetă in gură împreună cu pasionatii care vor detesta CFR-ul de moarte.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Luna

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 19:30

Am zis ca sunt de acord sa se anuleze o parte din trenuri, dar nu toate asa cum se intampla in Anglia. Acolo probabil toata lumea are masina, merge cu trenul pentru ca e competitiv in zilele in care circula, la noi alta e situatia. Aaa si la ei probabil nu circula goale trenurile oricum si fara sa fie sarbatoare ca la noi.

Oricum vad ca ai trecut la atacuri la persoana, editeaza mesajul pana nu vin moderatori sau admini pe aici.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 22:04

Luna a scris:
Katalyn a scris:
Deci pe propria ta piele ai vazut ,,ce bine e” sa fie anulate trenuri pe motiv de sarbatoare, insa totusi sustii ideea? Stiu ca sunt neprofitabile, insa in viata si pentru o firma nu totul e profitabil, unele lucruri mai le fac si pentru imagine/fidelizare. Tu esti pasionat, altu insa in urma incidentului ala ar fi urat pana la moarte cfr-ul, ar fi evitat orice calatorie in viitor cu trenul si ar fi zis si tuturor prietenilor sa nu circule cu trenul ca el uite ce a patit. Rezulta astfel mai multe pierderi decat daca ar circula cam goale niste trenuri 3-4 zile/an.

Unde am zis eu ca s-a anulat tren ? Am plecat cu 2 pasionati din Ploiesti buni prieteni cu 3023 la 05:55 eram la Sinaia in ziua de Craciun. Am stat in gara cu telefoanele in mana cum venea un tren de marfa ieseam pe peron sa filmam. Intre 07:10-07:30 trebuia sa treaca Mondotransul Brasov-Sinaia-Pietrosita-Targoviste am iesit in statie si nu mai venea, am sunat pe la 08 la autogara Nr 1 Brasov au spus ca, cursa de 06:30 nu circula asa ca puteam sa ne intoarcem acasa la Ploiesti sau sa mai stam pana la 10:30 cand venea urmatoarea cursa Brasov-Targoviste. Am prins caldura, autocarul gol am ajuns la Fieni ei s-au dus la treaba lor la un unchi eu la unchii mei apoi la Pietrosita si am venit acasa tot pe Sinaia cu acelasi autocar la fel de gol.

Apropo eu nu sunt pasionat de trenuri, mi-e rusine cu asta datorita pseudopasionatilor, ca am cont de Fb de pasionat e doar pentru ca nu pot manca tort diplomat si ghiveci in acelasi timp, lumea buna e pe contul bun restul pe contul de pasioant.

In Anglia de Craciun 2 zile nu a miscat niciun tren in toata Anglia si aici vorbim de cateva zecii de mii de trenuri si nu 1.500 cate are Romania, de anul nou doar pe 1 ianuarie a fost pustiu iar acum de Paste nu circula toate dar exemplul dat de mine cu cea mai importanta magistrala care nu are trenuri pe 31 martie si 01 aprilie nu e doar din cauza fluxului mic de calatori dar sunt si lucrari la infra chiar daca e sarbatoare pentru ca daca lucrarile respective s-ar face intr-o zi obisnuita s-ar pierde multi bani aici trenurile nu merg goale, nu merg pentru angajatii companiilor ca sa isi faca ore sau pentru subventie. Aici in Anglia trenul e NR 1 pentru ca viteza e primul lucru apoi conditile stiti si voi ca timpul costa mai ales intr-o tara va Anglia cine vrea ieftin are Megabuses ( varianta MementoBus de la noi ) sau autocarele National Express cu o luna de zile ianinte poti prinde bilet la Ł4,5 ( 22,50 lei ) pana la Londra cu 2 ore pe 97 km sau trenul cu 45-55 minute mai rapid si la doar Ł7,5 ( 37.50 RON ) bilete care le poti gasi si cu 2 zile inainte. Pe aceeasi ruta cel mai scump bilet la autocar e Ł20 ( 100 RON ) sau la tren Ł28-33 ( 140-165 lei ) direct sau cu schimbare. Ceva de genul Campina-Buc.Nord cu Regio 3010 pe Campina-Ploiesti.Vest si Ploiesti.Vest-Buc.Nord cu IR 1635 dar IR-ul sa mearga cu 200 km/h.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 22:24

Scuze am inteles gresit, s-a anulat autocar, similar am patit si eu, atat in zile obisnuite cat si in zile de sarbatori cu autocarele, asta e un motiv sa nu le sufar (ma refer la firmele in cauza, care sunt neserioase, ca am vazut desi rar si transport auto ce isi respecta clientii). Deaia e bine sa nu se faca anulari fara sa fie strict necesar, iar cele care se fac sa fie anuntate din timp, inclusiv pentru cine nu are internet.

Nici eu nu sunt pasionat de trenuri ci de calatorii, motivul pentru care circul cu trenul este ca deregula cam asta e cel mai ok mijloc de transport in calatoriile mele, dar unde am alternativa viabila nu ezit sa o folosesc. Dealtfel nu toate calatoriile le fac cu trenul nici in prezent, nu imi place sa pozez trenuri si deastea. Singurele poze ce le-am facut la trenuri sunt ori ca amintire din accea calatorie ori pentru a tine minte starea unui anume vagon pentru a evita sau prefera in viitor calatoria cu acesta, tot din cauza asta am invatat seriile de vagoane, insa spre exemplu despre locomotive nu stiu cam nimic, la fel si despre multe altele ce tin de calea ferata.

Deci vezi ca se poate munci si in Anglia de sarbatori, apropo din motive de reparatii la infrastructura ce bine ar fi si la noi sa fie inchiderile de linie pe cat posibil de sarbatori cand numarul celor afectati e mai mic. Insa presupun ca in Anglia nu se misca in reluare firmele ca la noi. Insa uite ai subliniat ceva important: trenurile in UK au competivitate, sunt mai rapide, ies in evidenta prin asta, nu au nevoie de preturi mici sau ,,atras pomeni” cum zic unii de aici, au calatori destui, e cerere de transport feroviar. La noi pretul mai scazut sau gratis ori aproape gratis e cam singurul mod in care mai poti atrage calatori la tren odata ce trenurile sunt lente si putine, uneori si conditiile din ele nasoale.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Joi 29 Mar 2018, 23:19

Pan' sa vin aici nu stiam absolut nimic de trenurile din UK credeam ca Germania si Franta sunt Nr1 dar nici macar ele nu sunt iar surpriza vine tocmai din Italia. Insa odata ce am iesit la gara si apoi prima vizita la garile din Londra zici ca esti pe alta planeta. Apoi repet inca o data tren de 200 km/h venind de la Cluj la Bucuresti cu oprire la Ploiesti Vest doar pentru coborare fara sa se poata cumpara bilete la acest tren pe relatia Pl.vest-Buc, mersul cadentat, zecii de mii de trenuri vs 1.500 trenuri cate are Romania, blat 0%, bilet de Ł0,10 ( 0,50 lei ) valabil 1 ora ca sa intri pe peron sa filmezi intr-o tara cu terorism, acel englez grasut de la trenul de 10:30 pentru Glasgow care alerga spre mine sa ma ajute sa urc bicicleta in tren desi eu doar venisem sa ma uit si multe altele.

Sa nu mai zic ca poti alege locul unde vrei tu in trenurile VT la margine, la geam, cu fata/spatele, in vagonul cu bar, mai aproape de toaleta/locul cu bagaje voluminoase sau in vagon cu rasturi pentru biciclete.

Poti merge cu bicicleta gratis in tren, in 90% din cele cateva zecii de mii de trenuri din UK, sa mergi cu 168 km/h cu Personalul, serviciul Intercity care la noi e deja istorie, nasii nu au ditamai geanta sa ii cocoseze iar IDM-ul iese la peron doar cu paleta/lanterna nu cu foii sa scrie/semneze in ploaie cu foaia pe locomotiva.

La polul opus am vazut trenuri arhipline pe 23.12 dar calatorii inghesuiti doar la usi nu si in saloane pe culoar, faptul ca la primele 4 drumuri la Londra la intoarcere nu a venit controlul si intarzierile datorate doar din cauze meteo nu cum se intampla la noi zi de cad locomotivele si tarifele putin cam mari chiar si pentru cei cu salarii de UK.

Au doar 3 perechi de noapte dar numarul vagoanelor de dormit si restaurant la aceste 3 trenuri face cate toate vagoanele de cuseta, dormit si Bar/Restaurant din Romania de la trenurile de noapte sau Internationale ceva de genul 3/6 vs 20/40.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14744
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 17432
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Dum 01 Apr 2018, 23:18

De pe pagina de Facebook a TFC:

Tren: 15364 | Distanța: Nehoiasu - Buzau | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 07.04.2018
Tren: 15359 | Distanța: Buzau - Nehoiasu | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 09.04.2018
Tren: 15358 | Distanța: Nehoiasu - Buzau | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15349 | Distanța: Buzau - Nehoiasu | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018 si 09.04.2018
Tren: 15319 si 15322 | Distanța: Galati - Targu Bujor | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15307 si 15310 | Distanța: Galati - Barlad | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15304 si 15313 | Distanța: Beresti - Galati si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15264 | Distanța: Costesti - Mirosi | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15252, 15255, 15259, 15260 si 15263 | Distanța: Rosiori Nord - Costesti | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15251 | Distanța: Balaci - Costesti | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15160 si 15161 | Distanța: Fieni - Targoviste si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15145, 15156 si 15157 | Distanța: Ploiesti Sud - Maneciu si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15151 si 15152 | Distanța: Ploiesti Sud - Maneciu si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 09.04.2018
Tren: 15149 si 15150 | Distanța: Bucuresti Nord - Ploiesti Sud si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15124, 15127 si 15132 | Distanța: Slanic - Ploiesti Sud si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15105 si 15106 | Distanța: Ploiesti Sud - Targoviste si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15003 si 15004 | Distanța: Bucuresti Nord - Buzau si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15002 | Distanța: Nehoiasu - Bucuresti Nord | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15094 si 15095 | Distanța: Targoviste - Bucuresti Nord si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15071 si 15072 | Distanța: Bucuresti Nord - Galati si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15051, 15054 si 15057 | Distanța: Bucuresti Nord - Buzau si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15031, 15035, 15036 si 15038 | Distanța: Cluj Napoca - Oradea si retur | Motivul: Adaptarea circulatiei trenurilor la traficul de calatori. | Perioada: 08.04.2018
Tren: 15033 si 15034 | Distanța: Cluj Napoca - Oradea si retur | Motivul: Din cauza lucrarilor la linie. | Perioada: in perioada 08.01.2018 - 30.04.2018
Tren: 15259 | Distanța: Rosiori Nord - Mirosi | Motivul: Din motive tehnice. | Perioada: in perioada 01.02 - 30.04.2018
Tren: 15256 | Distanța: Costesti - Rosiori Nord | Motivul: Din motive tehnice. | Perioada: in perioada 01.02 - 30.04.2018
Tren: 15255 | Distanța: Mirosi - Costesti | Motivul: Din motive tehnice. | Perioada: in perioada 01.02 - 30.04.2018
---
15255, 15256, 15259 nu au circulat niciodată în actualul plan de mers.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   

Sus In jos

Anulari si modificarea mersului de tren
Sus 
Pagina 31 din 32Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: MERSUL SI COMPUNEREA TRENURILOR-
Mergi direct la: