Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Anulari si modificarea mersului de tren

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 19 ... 32  Urmatorul
AutorMesaj
cardinal

Numarul mesajelor : 2455
Reputatie : 5602
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 11:59

Dr2005 a scris:
Stai liniștit, că n-o să se ajungă la asta. Nici măcar Germania nu aplică acel regulament.
Ca sa fac politica, sunt multe reglementari ale UE care nu se aplica la cei mari si puternici(Germania, Franta) dar care noua ni le baga pe gat(infringement, amenintari comisia europeana, etc). De ce, pentru ca pot ! Razz
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2604
Reputatie : 5374
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 17:37

@AeroX Sincer de cate ori ai ramas prin gari datorita pierderii legaturilor din cauza intarzierilor? Mai erau oameni in situatia asta? Daca da care a fost parerea lor? Si care au fost pagubele suferite de tine/alti calatori datorita pierderii legaturilor? (nopti de cazare neplanificata in orasele alea, drum cu taxi-ul la destinatie, pierdut sedinte/afaceri importante, etc.) Si ce variante ai ca sa nu se mai intample deastea?

Aaa si inca ceva, parca ziceai ca vrei trenuri goale, sa ai loc destul in ele sa nu fi inghesuit. Dupa logica mea ar trebui sa te bucuri atunci cand pierd calatori daca e asa. Acum ceva timp si eu visam la trenuri cat de goale posibil, pana au ajuns sa fie anulate multe trenuri cu care as fi avut nevoie sa circul.

Andrey_tm a scris:
Eu știu ce decizie aș lua dacă aș fi la conducerea CFR Călători: să scurtez timpii de mers pentru a aduce mai mulți oameni la tren. Accidentele nu se întâmplă zilnic. Mai bine întârzie trenul de două ori pe lună decât să ajungă restul de 28 de zile mai repede prin stații.
Si in alea 2 zile pe luna ce propui pentru calatorii aia, care daca pierd ceva important nu mai urca in tren in viata lor? Eu am pierdut destule din cauza intarzierilor, din cauza asta de ceva timp daca am treburi importante undeva plec cu o zi mai devreme decat e necesar, ca nu pot avea incredere in faptul ca trenurile nu intarzie.

cardinal a scris:
Pai daca acumuleaza de doua ori pe luna intarziere si toti cer banii inapoi, ca asa vrea UE... nu baga CFR ul in faliment ?
Pe de alta parte ma gandesc ca ar fi si atentia maxima din partea operatorilor de transport nu care cumva sa intarzie vreun tren, ar face tot posibilul sa nu intarzie trenurile daca ar sti ca sunt buni de plata in caz ca intarzie. Cel putin logic asa ar trebui sa fie. Lucru care ar aduce un plus de imagine pentru transportul feroviar.

Iata, intarzierea nu e un fenomen rar, e intalnita zilnic chiar si asa cu timpi largi: http://www.mediafax.ro/social/ministrul-transporturilor-trenurile-cfr-intarzie-in-medie-zilnic-12-500-de-minute-16810709
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului

Numarul mesajelor : 5805
Reputatie : 9344
Data de inscriere : 08/09/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 18:48

Luna a scris:
Si in alea 2 zile pe luna ce propui pentru calatorii aia, care daca pierd ceva important nu mai urca in tren in viata lor? Eu am pierdut destule din cauza intarzierilor, din cauza asta de ceva timp daca am treburi importante undeva plec cu o zi mai devreme decat e necesar, ca nu pot avea incredere in faptul ca trenurile nu intarzie.

Călătorii care pierd legătura din cauza unui tren întârziat vor face același lucru pe care îl fac și călătorii care pierd legătura din cauza unui avion/autocar întârziat.

Că tot se spunea pe aici că se dorește anularea lui 1765, să vezi ce fain e să ajungi cu 10 minute mai repede în Radna, cu încă 10 minute mai repede în Arad (unde oricum timpul alocat rebrusării e foarte mare) și să staționezi pe la semnale pentru că ai ajung mai repede în stațiile dintre Arad și TImișoara. Când puteai ajunge de mult în Timșoara. Sau să ajungi cu 5 minute mai repede în Lugoj, cu încă 5 minute mai repede în Caransebeș și cu alte 15 minute mai repede în Herculane. Pentru că în cazul în care va apărea o restricție prin noiembrie sau dacă de Paște trenul va fi suplimentat să se poată recupera întârzierea.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 11058
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 14348
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 20:28

Andrey_tm a scris:
Luna a scris:

Călătorii care pierd legătura din cauza unui tren întârziat vor face același lucru pe care îl fac și călătorii care pierd legătura din cauza unui avion/autocar întârziat.

Că tot se spunea pe aici că se dorește anularea lui 1765, să vezi ce fain e să ajungi cu 10 minute mai repede în Radna, cu încă 10 minute mai repede în Arad (unde oricum timpul alocat rebrusării e foarte mare) și să staționezi pe la semnale pentru că ai ajung mai repede în stațiile dintre Arad și TImișoara. Când puteai ajunge de mult în Timșoara. Sau să ajungi cu 5 minute mai repede în Lugoj, cu încă 5 minute mai repede în Caransebeș și cu alte 15 minute mai repede în Herculane. Pentru că în cazul în care va apărea o restricție prin noiembrie sau dacă de Paște trenul va fi suplimentat să se poată recupera întârzierea.

Aseara am venit cu 1822 de la Arad la Simeria 3h10min mi se pare enorm e cu 10 min mai putin decat face un tren de marfa despre ce vorbim sa nu mai zic ca cel putin 25 de min au fost stationari aiurea
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4724
Localizare : Braila
Reputatie : 8293
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mar 30 Ian 2018, 21:51

Are vreo 20 minute bagate in plus pe distanta Arad-Simeria.
-7 Radna
-9 Savarsin
-4 Ilia
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 01:21

De pe alt topic de aici: https://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/conditiile-mizere-ale-unei-calatorii-cu-cfr-pe-unele-rute-este-mai-ieftin-avionul.html

Undeva in reportaj se vorbeste de anularea trenurilor. Deci din pacate pare a fi deja destul de sigura anularea. Sad Se adevereste cosmarul ce sincer chiar nu il credeam. Totusi ma gandesc inca ca poate se razgandesc. Pe cfrcalatori.ro inca apare 1821/1822 pe data de 1 martie ca ar circula la Constanta. Odata ce pot sa imi iau bilet (online sau nu) tind sa cred ca nu se mai anuleaza. Sau sa restituie ulterior banii pe bilete in caz ca il anuleaza?
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 6556
Varsta : 28
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 8116
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 08:13

In legatura cu trenurile de pe sectia 904 Targoviste-Pietrosita l-am vazut pe 9442 sosind la destinatie la Targoviste au coborat 16 calatori dar aproape jumatate erau cfr-isti. Acum sunt in 9443 Targoviste-Pietrosita a plecat din Targoviste cu tot atatoa dar de data asta sunt deja 9 cfr-isti in tren din cei 24 calatori.

Romlux urca 1.
Teis, Aninoasa, Sateni 0.
Doicesti urca o doamna IDM.
Doicesti 0.
Vulcana urca 6 batrani.
Scarlenta si Trainica 0.
Pucioasa urca 3.

Bine ca sunt halte ca altfel daca erau gari urcau numai cfr-isti.
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 5581
Reputatie : 8728
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 09:30

Luna a scris:
De pe alt topic de aici: https://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/conditiile-mizere-ale-unei-calatorii-cu-cfr-pe-unele-rute-este-mai-ieftin-avionul.html

Undeva in reportaj se vorbeste de anularea trenurilor. Deci din pacate pare a fi deja destul de sigura anularea. Sad  Se adevereste cosmarul ce sincer chiar nu il credeam. Totusi ma gandesc inca ca poate se razgandesc. Pe cfrcalatori.ro inca apare 1821/1822 pe data de 1 martie ca ar circula la Constanta. Odata ce pot sa imi iau bilet (online sau nu) tind sa cred ca nu se mai anuleaza. Sau sa restituie ulterior banii pe bilete in caz ca il anuleaza?
Trollule, asta e doar inceputul unor masuri fara precedent in istoria cailor ferate romane lasata de izbeliste din '90 incoace. Iar in viitorul apropiat vor mai urma si alte anulari de trenuri din partea OTF de Stat, altele decat astea ce se anunta. Dar nu-ti face griji ca vin din urma privatii pentru care prin minister sunt trase sforile, doar ca din partea lor ne vom astepta sa se inscrie tot pe sectii profitabile.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 09:45

Nu sunt troll si daca nu iti place ceva ataca ideea nu persoana.

On-topic: Nu e rau daca vin privatii in loc de cfr. Sincer mi se pare mult mai calitativ transportul cu operatorii privati. Ca merg pe rute profitabile e normal, insa uite cfr anuleaza cica trenuri si de pe rute profitabile, ba chiar si de pe magistrale modernizate.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 902
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3248
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 09:53

Bun de remarcat că ți-ai retras semnătura aia ridicolă prin care promovai doar un vis erotic de al tau.
Asta te face mai puțin troll.  What a Face
Cat despre siteul CFR Călători, mai urmează actualizări. Chiar daca apuci sa cumperi bilet.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
miguel1975

Numarul mesajelor : 52
Reputatie : 1257
Data de inscriere : 06/06/2015

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 10:31

este adevarat ca de la 1 martie se anuleaza 1745/1746 pe distanta cluj-dej-jibou-baia mare,ar fi o mare greseala deoarece sunt calatori multi pe ruta asta!!!???
Sus In jos
aris86

Numarul mesajelor : 187
Varsta : 31
Reputatie : 1067
Data de inscriere : 26/04/2016

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 10:35

Citat :
97 de trenuri de călătorie din întreaga țară, cu plecare din orașe importante precum Brașov, Timișoara, Cluj, Galați, Craiova vor fi anulate începând cu luna martie.

Decizia luată de curând de CFR Călători întregește nepăsarea cu care a fost administrată calea ferată în ultimii 13 ani. Motivele invocate într-un raport întocmit chiar de CFR sunt “personal insuficient” și “material rulant deficitar”.

https://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/conditiile-mizere-ale-unei-calatorii-cu-cfr-pe-unele-rute-este-mai-ieftin-avionul.html
Sus In jos
aris86

Numarul mesajelor : 187
Varsta : 31
Reputatie : 1067
Data de inscriere : 26/04/2016

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 10:36

miguel1975 a scris:
este adevarat ca de la 1 martie se anuleaza 1745/1746 pe distanta cluj-dej-jibou-baia mare,ar fi o mare greseala deoarece sunt calatori multi pe ruta asta!!!???

or fi, dar daca deconteaza doar catre nas si nu la CFR.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 11058
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 14348
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 10:40

aris86 a scris:
Citat :
97 de trenuri de călătorie din întreaga țară, cu plecare din orașe importante precum Brașov, Timișoara, Cluj, Galați, Craiova vor fi anulate începând cu luna martie.

Decizia luată de curând de CFR Călători întregește nepăsarea cu care a fost administrată calea ferată în ultimii 13 ani. Motivele invocate într-un raport întocmit chiar de CFR sunt “personal insuficient” și “material rulant deficitar”.

https://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/conditiile-mizere-ale-unei-calatorii-cu-cfr-pe-unele-rute-este-mai-ieftin-avionul.html

Material rulant exista dar sta in depouri si revizii de vagoane
Personal este si ala chiar excedentar in birouri cu sefii de tren se poate rezolva simplu lasi la trenuri de doua trei vagoane sau la sageata cate un nas
O problema mai mare este la mecanicii de locomotivă dar aia tot din incompetenta lor pentru ca nu au făcut scoli de mecanici
Este cel mai slab management din ultimii ani
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14691
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18540
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Mier 31 Ian 2018, 11:09

miguel1975 a scris:

Da este adevarat! Deja e modificat in sistem.

MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   

Sus In jos

Anulari si modificarea mersului de tren
Sus 
Pagina 6 din 32Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 19 ... 32  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: MERSUL SI COMPUNEREA TRENURILOR-
Mergi direct la: